YDS BAŞVURULARINDA HES KODU İSTENECEK. PEKİ HES KODU NASIL ALINIR?
  • YDS / e-YDS
  • 13.08.2020

YDS BAŞVURULARINDA HES KODU İSTENECEK. PEKİ HES KODU NASIL ALINIR?

ÖSYM tarafından 13 Ağustos 2020 tarihinde yapılan resmi açıklamaya göre ÖSYM tarafından yapılan sınavların başvurularında adaylardan HES kodu istenecek. Adayların YDS / e-YDS'ye başvurabilmeleri için bundan sonra HES kodlarını başvuru ekranına girmeleri gerekecek. HES kodu bilgisi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) kaydedilmeyen adayların başvuru yapmaları sistem tarafından kabul edilmeyecektir.

 

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

 

HES KODU NASIL ALINIR?

 

1. SMS İLE HES KODU ALMA

2023'e SMS atarak HES kodunuzu anında alabilirsiniz.

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve  HES kodunun kullanım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS atılır.

 

2. HAYAT EVE SIĞAR (HES) UYGULAMASI İLE HES KOSU ALMA

HES kodunu cep telefonunuza indirdiğiniz HES uygulaması ile kolay bir şekilde alabilirsiniz. Uygulamanın ana ekranında bulunan HES KODU İŞLEMLERİ bölümüne tıklayarak kodunuzu a.labilirsiniz.

 

3. e-DEVLET SİTESİNDEN HES KODU ALMA

e-devlet şifreniz ile turkiye.gov.tr adresine giriş yapıyorsunuz. Daha sonra arama kısmına HES yazdığınızda karşınıza HES Kodu Üretme ve Listeleme başlığı çıkıyor. Bu başlığa tıklayarak HES kodunuzu alabilirsiniz.

 

HER DEFASINDA HES KODU ALMALI MIYIM?

HES KODU sadece ÖSYM sınavlarında değik otobüs ve uçak seyahatllerinizde de sizden istenecektir. Dolayısıyla her seferinde yeni bir HES kodu almanıza gerek yok. HES kodunuzu alırkan kullanım süresinizi uzun tutarsanız aynı kodu her defasında kullanabilirsiniz. 

 

Ayrıntılı bili için HES sitesini ziyaret edebilirsiniz.

https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/

 

 

ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan duyuru;

 

DUYURU
(13 Ağustos 2020)

ÖSYM Sınavlarına Başvurularda Sağlık Bakanlığından Edinilen "HES Kodu"nun Kullanılması

Başkanlığımızca uygulanacak sınavlara başvurularda adaylardan HES kodu bilgisi alınacaktır. Sınava başvuruda, HES kodu bilgisi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) kaydedilmeyen adayların başvuru yapmaları sistem tarafından kabul edilmeyecektir. Bu nedenle adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir. Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir. Adaylar, sahip olduğu HES kodunun ÖSYM sistemine kaydını, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) "PROFİLİM" alanında bulunan "HES KODU BİLGİLERİM" sayfasından yapacaklardır. Başvuru yapılan her sınav için kullanılacak olan HES kodunun geçerlilik bitiş tarihinin, söz konusu sınavın yapılacağı gün veya daha ileri tarihli olması gerekmektedir. HES kodu bilgisi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) kaydedilen adaylar sınavlara başvurularını yapabileceklerdir. e-YDS'ye başvuru yapacak adayların da ödeme işleminden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna önemle duyurulur.

YDS / e-YDS ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

yds Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.