YDS ve e-YDS ARASINDAKİ FARKLAR. HANGİSİ DAHA KOLAY?
  • YDS / e-YDS
  • 23.07.2019

YDS ve e-YDS ARASINDAKİ FARKLAR. HANGİSİ DAHA KOLAY?

YDS (Yabancı Dil Sınavı) ülkemizde ÖSYM tarafından gerçekleştirilen yabancı dil sınavıdır. Akademik kariyer yapmak isteyenler (yüksek lisans, doktora, doçentlik başvurusu), dil tazminatı almak isteyen kamu personelleri, kamu kurumları ve özel sektörde yabancı dil yeterliliği isteyen kurumlara başvuru yapmayı düşünenler, TUS-DUS sınavlarına girecek olanlar, üniversitelerin hazırlık sınıflarını atlamak isteyenler gibi çok geniş bir yelpazede YDS'ye ihtiyaç duyulmaktadır.

YDS kâğıt üzerinde yapılan ve okuma, gramer ve kelime bilgisi ağırlıklı bir sınavdır. 80 sorudan oluşur ve 180 dakika süre verilir. 2018 ve 2019 yıllarında senede sadece 3 tane yapılacak şekilde planlanmıştır. 2019 yılı itibariyle sınav başvuru ücreti 120 TL'dir. Ülkemizdeki bir çok ilde YDS'ye girebilirsiniz.

Son yıllarda YDS'ye ek olarak ÖSYM tarafından e-YDS (elektronik YDS) yapılmaya başlanmıştır. e-YDS soru sayısı, içerik, soru türü, kapsam ve geçerlilik olarak YDS ile tamamen aynı olmakla birlikte uygulanışında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Öncelikle bu farklılıklara değinelim.

YDS ve e-YDS ARASINDAKİ FARKLAR

1) YDS kağıt üzerinde yapılırken e-YDS bilgisayar başında gerçekleştirilir. ÖSYM tarafında geliştirilen bir yazılım yardımıyla sınav gerçekleştirilir. Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde bulunan sınav merkezlerinde bu sınav gerçekleştirilir.

2) e-YDS başvuruları kontenjanla sınırlıdır. Ülkemizde sadece 3 sınav merkezi olduğu için ve bilgisayar altyapısı gerektiğinden e-YDS sınavlarının bir kontenjanı vardır. Kontenjan dolduğunda sınav başvuruları kapatılır.

3) YDS yılda 2 ya da 3 kez yapılırken e-YDS hemen hemen her ay yapılmaktadır. Senede ortalama 10 adet e-YDS sınavı yapılıyor.

4) 2019 yılı itibariyle YDS sınav ücreti 120 tl iken e-YDS sınav ücreti 240 tl olarak belirlenmiştir.

5) YDS ülkemizin birçok ilinde gerçekleştirilirken e-YDS 2019 yılı itibariyle sadece Ankara, İstanbul ve İzmir'deki sınav merkezlerinde gerçekleştirilir.

6) YDS sınav sonuçları sınav tarihinden yaklaşık 20 gün sonra açıklanırken e-YDS aynı günün gecesinde açıklanmaktadır.

YDS ve e-YDS ARASINDAKİ BENZERLİKLER

1) E-YDS, YDS'nin geçerli olduğu her yerde kullanılır. Geçerlilik açısından aralarında hiçbir fark yoktur.

2) Sınavlarda sorulan soru sayıları, soruların konuları ve soru türleri aynıdır. Her iki sınavda da 80 soru sorulur.

3) Sınav süreleri aynıdır. Her iki sınavda da 180 dakikalık süre verilir.

4) Her iki sınav da ÖSYM tarafından yapılır.

HANGİSİNİ TERCİH ETMELİYİM?

YDS ve e-YDS sınavlarına çift yumurta ikizi diyebiliriz. Sınavların sadece uygulanışı farklıdır. Biri kağıt üzerinde diğeri bilgisayar üzerinde gerçekleştirilir. Bir YDS puanına ihtiyacınız varsa her ikisine de girebilirsiniz. Acil YDS puanına ihtiyacı olanlara e-YDS Hızır gibi yetişecektir. Zira her ay yapılan bir sınavdır. Dolayısıyla YDS sınav tarihini beklemeden en yakın e-YDS sınavına girebilirsiniz.

Ayrıca e-YDS sınav sonuçlarının aynı gün açıklanması da büyük avantajdır. Sınava girdiğiniz günün gecesinde sınav sonucunun elinizde olacak. Acil puana ihtiyacı olanlar için bu büyük avantaj.

E-YDS, YDS'DEN DAHA MI ZOR?

Bu iki sınavın zorluk dereceleri hakkında birçok tartışmaya şahit oluyoruz. Her iki sınav için de diğerine göre zor ya da kolay olduğunu söyleyenler bulunuyor. Her iki sınav da soru tipi, zorluk derecesi, soru sayısı, kapsam olarak aynıdır ve aynı soru havuzundan beslenir. Birinin diğerine göre zor ya da kolay olduğunu söylemek mümkün değil.

HER AY E-YDS'YE GİREBİLİR MİYİM?

YDS ve e-YDS sınavlarına girme konusunda hiçbir sınırlama yoktur. Her iki sınava da istediğiniz kadar girebilirsiniz.

BUNLARA DA BAKABİLİRSİNİZ

2019 YDS e-YDS SINAV TAKVİMİ

YDS, YÖKDİL, TIPDİL, IELTS, TOEFL, PTE HANGİ İLLERDE YAPILIYOR?

Hangi Sınava Girmeliyim? YDS, YÖKDİL, TIPDİL, IELTS, TOEFL, PTE Karşılaştırması

YDS / e-YDS ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

yds Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.