YDS / e-YDS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 2021 GÜNCEL RESİMLİ KILAVUZ
  • YDS / e-YDS
  • 11.08.2020

YDS / e-YDS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 2021 GÜNCEL RESİMLİ KILAVUZ

Daha önce YÖKDİL başvurusu için hazırladığımız makalemizi YDS için uyarladık. Çünkü sınav başvuru süreçleri tamamen aynı. Her iki sınava da ÖSYM ADAY İŞLEMLERİ SİSTEMİ kullanılarak başvuruluyor. Şimdi detaylara geçelim.

YDS / e-YDS başvuruları için ÖSYM ADAY İŞLEMLERİ SİSTEMİ kullanılacak. Başvurunuzu ais.osym.gov.tr adresinden ulaşılan bu sistemi kullanarak yapacaksınız. Daha öncesinden üniversite sınavı, YDS gibi sınavlara başvuranların zaten aşina olduğu bir sistem. Bu makalemizde ÖSYM AİS sistemini kullanarak adım adım başvurumuzu gerçekleştireceğiz.

 

ais.osym.gov.tr

1. Öncelikle https://ais.osym.gov.tr adresine giriş yapıyoruz. Başvuruya açık sınavlar listeleniyor. Listeden örnek olarak YÖKDİL sınavı seçilmiş ama siz başvurmak istediğiniz YDS / e-YDS sınavını seçeceksiniz.

PUT UP

PTE hesap oluşturma

 

2. Karşımıza sınav hakkında kısa bir bilgilendirme metninin bulunduğu pencere geliyor. [ BAŞVURU YAP ] butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

YÖKDİL başvuru yap

 

3. T.C. kimlik no ve ÖSYM şifrenizle sisteme giriş sağlıyorsunuz. ÖSYM sifrenizi hatırlamıyorsanız sağ üst köşeden [ e-Devlet ile Giriş ] bölümünden e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz.  [ Şifremi unuttum ] bölümünden ya da bir ÖSYM sınav merkezinden şifrenizi edinebilirsiniz.

ais.osym.gov.tr adresine giriş

 

4. Giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menüden BAŞVURU SÜRECİNDEKİLER > 2019-YÖKDİL bağlantısına tıklanmış siz başvuracağınız YDS / e-YDS sınavına tıklayarak başvuru işlemlerini başlatacaksınız.

yökdil başvuru ekranı

 

5. İlk bölüm kimlik bilgilerinizin bulunduğu bölüm. Kimlik bilgilerinizi kontrol ederek bir sonraki bölüme geçiyorsunuz. Sistemde fotoğrafınız yüklü değilse bir ÖSYM sınav merkezine giderek hem fotoğraf yükletiyorsunuz hem de başvurunuzu orada yapıyorsunuz.

 

6. Bu bölümde adres ve iletişim bilgilerinizi giriyorsunuz. Daha önce girmiş iseniz değişik olması durumunda buradan güncelleme yapabiliyorsunuz.

 

7- Buradan sınavla ilgili diğer bilgileri seçiyorsunuz. Örneğin  sınav merkezlerini buradan seçiyorsunuz. Ayrıca şehit/gazi yakını iseniz bu bölümden belirtiyorsunuz.

KILAVUZ KOŞULLARINI OKUDUM. KABUL EDİYORUM kısmını işaretleyerek bir sonraki bölüme geçiyorsunuz.

 

8- Sınav tarihi ve saatinin gösterildiği oturum ekranında zaten 1 adet sınav olduğu için herhangi bir şey yapmadan bir sonraki bölüme geçiyoruz.

 

9-  Sağlık durumu / engel bölümünü de geçerek bir sonraki önizleme bölümüne geçiyoruz.

 

10- BAŞVURU KONTROL VE ÖNİZLEME butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

 

11-  Başvuru bilgilerimizi kontrol ediyoruz. Herhangi bir hata yoksa [ ONAYLA ] butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

 

12- Başvuru işlemini tamamladık. Sırada ödeme kısmında. [ ÖDEME BİLGİLERİ ] butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

 

13- Ödeme işlemi 2 türlü yapabilirsiniz.  En kolayı kredi kartınızla ÖSYM'nin ödeme sistemimden yapmak. İkinci yol ise kılavuzda belirtilen bankalardan ve atmlerden yapmak. ÖSYM'nin ödeme sisteminden ücreti ödemek için aşağıda belirtilen odeme.osym.gov.tr bağlantısına tıklıyoruz.

 

14- Ödeme yapacağımız sınavı seçerek T.C. kimlik numaramızı giriyoruz. Bir sonraki aşama için [ DEVAM ] butonuna tıklıyoruz. 

 

15- [ ÖDE ] butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

 

16- ÖDEME ZAMANI!

Kredi kartı bilgilerimizi girerek ödeme işlemini tamamlıyoruz. Ödemeden kısa bir süre sonra [BAŞVURULARIM / TERCİHLERİM] bölümünden baktığınızda ödemenizin onaylandığını göreceksiniz.

TEBRİKLER! YÖKDİL SINAV BAŞVURUNUZU TAMAMLADINIZ.  YÖKDİL SINAVINIZDA BAŞARILAR DİLERİZ.

 

YDS / e-YDS ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

yds Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.