YDS / e-YDS SORU DAĞILIMI - GÜNCEL 2021 ÖSYM SINAV FORMATINA GÖRE

YDS / e-YDS SORU DAĞILIMI - GÜNCEL 2021 ÖSYM SINAV FORMATINA GÖRE

YDS / e-YDS SORU DAĞILIMI - GÜNCEL 2021 ÖSYM SINAV FORMATINA GÖRE

YDS / e-YDS SORU DAĞILIMI - GÜNCEL 2021 ÖSYM SINAV FORMATINA GÖRE

Ekim 2021 YDS sınavından önce güncel ÖSYM sınav sistemine göre YDS konu dağılımına makalemizden ulaşabilirsiniz. YDS / e-YDS sınavlarında hangi konudan kaç soru çıkıyor? Nelere dikkat etmeliyiz? gelin birlikte inceleyelim.

 

2021 YDS / e-YDS KONULARI VE SORU SAYILARI

YDS / e-YDS sınavlarında 80 soru soruluyor ve toplam 180 dakika süreniz var. YDS ve e-YDS arasında soru ve konu dağılımı açısından hiçbir fark yok. Sadece e-YDS bilgisayar başında ve Ankara, İstanbul ve İzmir'de yapılıyor. 

KELİME SORULARI 6 ADET
GRAMER SORULARI 10 ADET
CLOZE TEST SORULARI 10 ADET
CÜMLE TAMAMLAMA (SENTENCE COMPLETION ) SORULARI 10 ADET
İNGİLİZCEDEN TÜRKÇEYE ÇEVİRİ SORULARI 3 ADET
TÜRKÇEDEN İNGİLİZCEYE ÇEVİRİ SORULARI 3 ADET
OKUMA (READING) SORULARI 20 ADET
DİYALOG SORULARI 5 ADET
YAKIN ANLAMLI CÜMLE SORULARI 4 ADET
PARAGRAF TAMAMLAMA (PARAGRAPH COMPLETION) SORULARI 4 ADET
ANLAM BÜTÜNLÜĞÜNÜ BOZAN CÜMLE (IRRELEVANT SENTENCE) SORULARI 5 ADET
TOPLAM 80 ADET

 

2021 YDS / e-YDS KONULARI VE SORU DAĞILIMI

Şimdi de 2020 YDS / e-YDS sınav konularını ayrıntılı bir şekilde analiz edelim.

 

KELİME SORULARI: 6 ADET

ÖSYM'nin yaptığı güncel YDS sınavında 6 adet kelime sorusu bulunuyor. Bu kelimelerden 5 tanesi normal kelime sorusu iken 1 tanesi Phrasal Verb sorusu. Sınav kelime sorularıyla başlıyor.

 

GRAMER SORULARI: 10 ADET

YDS sınavında 10 adet gramer sorusu bulunuyor. Kelime sorularının ardından gramer sorularıyla devam ediliyor. Sınavlara göre gramer konuları ve soru adetleri değişse de toplamda 10 adet gramer sorusuyla karşılaşacaksınız. Gramer konularından ise genellikle BAĞLAÇ, PREPOSITION, TENSE, RELATIVE CLAUSE - NOUN CLAUSE vb. konular çıkmaktadır. 

 

CLOZE TEST SORULARI: 10 ADET

Cloze Test soru formatında bir paragraf verilir ve bu paragrafta 5 adet boşluk bırakılır. Sizden boşluklara gelecek doğru cevapları bulmanız istenir. Sorular sınavın ilk 16 sorusunda olduğu gibi kelime ve gramer bilgisini ölçer. Cloze Test bölümünde 2 adet paragraf ve 5'er sorudan toplam 10 soru sorulur. 

 

PUT UP

 

CÜMLE TAMAMLAMA (SENTENCE COMPLETION ) SORULARI: 10 ADET

Sınavın önemli bölümlerinden biridir. Cümlenin başında ya da sonunda boşluk bırakılır ve bu boşluğu doldurarak cümleyi tamamlamanız istenir. Bu bölümde hem kelime bilgisi hem de gramer bilgisi gerektiren sorularla karşılaşabilirsiniz. Cümlenin verilen kısmının anlamını çıkardıktan sonra seçenekleri eleyerek doğru cevaba ulaşabilirsiniz.

 

İNGİLİZCEDEN TÜRKÇEYE ÇEVİRİ SORULARI: 3 ADET

Verilen İngilizce cümleyi Türkçeye çevirmeniz istenir. Sınavın kolay bölümlerinden biridir. Tam olarak bire bir cümleyi çeviremeseniz de şıkları eleyerek doğru cevaba ulaşabilirsiniz.

 

TÜRKÇEDEN İNGİLİZCEYE ÇEVİRİ SORULARI: 3 ADET

Verilen Türkçe cümleyi İngilizceye çevirmeniz istenir. Sınavın kolay bölümlerinden biridir. Tam olarak bire bir cümleyi çeviremeseniz de şıkları eleyerek doğru cevaba ulaşabilirsiniz.

 

OKUMA (READING) SORULARI: 20 ADET

2020 Güncel YDS / e-YDS sınavında 5  okuma parçası ve her parçada 4'er soru olmak üzere toplam 20 soru soruluyor. Okuma parçaları YÖKDİL sınavına oranla daha uzun ve zordur. Sınavdan önce farklı konularla ilgili bol bol okuma yapmalı ve reading sorusu çözmelisiniz. Kelime dağarcığınızı mümkün olduğunca genişletmeye çalışmalısınız.

 

DİYALOG SORULARI: 5 ADET

İki kişinin karşılıklı konuştuğu diyaloglardan oluşur. Konuşmadaki bir bölüm boş bırakılır ve bu bölümü bulmanız istenir.

 

YAKIN ANLAMLI CÜMLE SORULARI: 4 ADET

Sınavın zor bölümlerinden biri diyebiliriz. İngilizce verilen bir cümleye en yakın anlama sahip olan İngilizce cümleyi bulmalısınız. 

 

PARAGRAF TAMAMLAMA (PARAGRAPH COMPLETION) SORULARI: 4 ADET

Soruda bir paragraf verilir ve bu paragrafın bir cümlesi boş bırakılır. Sizden bu paragrafta boş bırakılan yeri tamamlamanız istenir. Genel olarak paragrafın ana fikrini çıkardıktan sonra şıkları eleyerek doğru cevaba ulaşılır.

 

ANLAM BÜTÜNLÜĞÜNÜ BOZAN CÜMLE (IRRELEVANT SENTENCE) SORULARI: 5 ADET

Paragraf tamamlama soru tipine benzer. Bu soru tipinde paragraftaki tüm cümleler numaralandırılır. Numaralı cümlelerden bir tanesi paragrafın anlam bütünlüğünü bozmaktadır. Soruda paragrafla alakalı olmayan bu cümleyi bulmanız istenir. Paragrafın ana konusunu genel olarak çıkardığınızda seçeneklerden yola çıkarak kolaylıkla çözebileceğiniz bir soru tipidir.

 

 

 

 
Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

yds Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.

HEDEFLEDİĞİNİZ SKORA ULAŞAMAZSANIZ ÖDEDİĞİNİZ ÜCRETİN TAMAMINI HEMEN İADE EDİYORUZ!